» ניתוח קיסרי

ד"ר עדי דוידסון - ניתוח קיסרי

ד"ר עדי דוידסון - ניתוח קיסרי

בישראל מבוצע ניתוח קיסרי ל- 1 מ- 4 נשים יולדות. מדובר בניתוח בו מבוצע חתך בבטן האם וברחם, דרכו מוצא התינוק אל אוויר העולם. לאחר שיצא התינוק, מוציאים את השיליה ותופרים את החתך. הניתוח יתבצע רק במקרים בהם התועלת עולה על הסיכון.

ניתוח קיסרי אלקטיבי:

כאשר ניתוח קיסרי מתוכנן מראש, הוא נקרא ניתוח קיסרי אלקטיבי, כלומר שהוא נעשה מתוך תכנון ובחירה. בניתוח קיסרי אלקטיבי נקבע תאריך מראש על ידי הרופא ואין תלות בתחילת הצירים או בשום גורם אחר.

כיום, נשים רבות מעדיפות לבצע ניתוח קיסרי אלקטיבי קבוע מראש ונטול צירים גם אם אין להן או לעובר בעיה. אין לשכוח שהניתוח הוא ניתוח לכל דבר, עם התאוששות ארוכה ועם אפשרות לסיבוכים. יחד עם זאת, מטרתה של כל לידה היא להוציא תינוק בריא ולשמור על האמא בריאה ושלמה (גם מבחינה נפשית…), ואם זו התוצאה המתקבלת בסופו של דבר, אז הניתוח הוא בסך הכל אמצעי כשר בדרך אל המטרה.

ניתוח חירום:

לעיתים מתרחש סיבוך במהלך לידה שהתחילה כרגיל, ולכן הצוות הרפואי מחליט על מעבר לביצוע ניתוח חירום. אם ניתוח החירום מבוצע בשל מצוקת עובר פתאומית, סביר להניח שלא יהיה לך זמן להבין מה בדיוק קורה ולהיות שותפה בהחלטה. אם אין בהילות, בקשי להיות שותפה להחלטה, ולהבין מדוע הרופאים חושבים שזו הדרך לביצוע הלידה הנוכחית שלך. מאוחר יותר, לאחר הלידה, הרגשתך תהיה טובה יותר על כך שלקחת חלק בהחלטות.

נוכחות האב בניתוח:

בחלק מבתי החולים בארץ מאפשרים לאב להיות נוכח בניתוחים קיסריים אלקטיביים. עם זאת, בעת ביצוע ניתוח חירום לא יוכל האב להיות נוכח בשום מקרה

יתרונות ניתוח קיסרי אלקטיבי:

הגנה על רצפת האגן, המונעת בעיות עתידיות כמו בריחת שתן, בריחת גזים ואי שליטה על יציאת צואה.

 • הימנעות מסוכיני מצוקת עובר בעת הלידה ומניתוח חירום
 • הימנעות מסיכוני לידת מכשירים לאם ולילד
 • הקטנת אי הוודאות – התאריך, השעה ומשך הניתוח ידועים מראש. ודאות זו חשובה גם לאישה וגם לצוות הרפואי, ומאפשרת תכנון מראש
 • הימנעות מהגעה לשבוע הריון מאוחר, בו קיים שיעור סיבוכים מוגבר
 • סטריליות מוגברת המונעת הדבקות הילוד במחלות שונות

חסרונות בניתוח קיסרי אלקטיבי

 • סיכון לזיהומים לאחר הניתוח
 • אין את חווית הלידה

למה אני?

במסגרת עבודתי בבי"ח "הלל יפה" ביצעתי מאות ניתוחים קיסריים מ- 1983. מיד עם סיום ההתמחות, התמניתי כרופא בכיר המבצע כונניות וקוראים לי לבצע את הניתוחים הקיסריים המסובכים ביותר. את הניתוחים הפרטיים אני מבצע בבית חולים לניאדו, שם המנותחת זוכה ליחס אישי מרגע קבלתה ועד עזיבתה את בית החולים. בנוסף לביצוע הניתוח, אני בא לבקרה יום יום כדי לעקוב אחר ההחלמה.

למידע נוסף וייעוץ, אנא מלאי את טופס הרישום הבא:

  השם שלך (חובה)

  הדואר האלקטרוני שלך (חובה)

  טלפון

  ההודעה שלך

  captcha - הכניסו את הקוד המופיעה בשדה התחתון