» שקיפות עורפית

ד"ר עדי דוידסון - שקיפות עורפית

ד"ר עדי דוידסון - שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית (nuchal translucency screening) היא בדיקת אולטרה סאונד הנערכת לאישה ההרה לשם גילוי פגמים בעובר. במהלך הבדיקה נמדד גודל העובר ונמדד עובי אזור שקוף לגלי קול הנמצא בעורף העובר, בו נמצא נוזל צווארי לימפטי. גודל העובר, בשילוב עם עובי האזור השקוף, ובתוספת גיל האישה, מוזנים אל תוכנה מיוחדת המחשבת על פי הנתונים את סיכויי העובר להיות נשא של מספר פגמים כרומוזומליים, ביניהם תסמונת דאון ומומי לב שונים.

אצל עובר תקין הנוזל הצווארי נספג בגוף, ולכן ככל שעובי הנוזל הצווארי דק יותר, כך סיכויי העובר להיות נשא של פגם כרומוזומלי, קטן יותר.

הבדיקה היא בדיקת סקר, והיא מצביעה על הסיכוי (הסתברות) להימצאות הפגם. הבדיקה איננה יכולה לשלול או לאשר בוודאות פגם כרומוזומלי. על מנת לאשר או לשלול את קיום הפגם בוודאות יש צורך בבדיקות נוספות, כמו בדיקת מי שפיר, בדיקת סיסי שליה או דיקור חבל הטבור.

בדיקת שקיפות עורפית תבוצע בדרך כלל בשבועות 12-14 להריון, או בשבועות 11-13. הבדיקה נעשית לרוב בגישה בטנית (ולא וגינלית) ונמשכת מספר דקות. הבדיקה מהווה גם חלק מבדיקות הסקר לשליש הראשון (הכוללות גם בדיקות דם המבוצעות באותו מועד) וגם מן המבחן המשולב, הכולל גם בדיקות דם המבוצעות בשבוע 15-16.

למה אני?

אני מחלוצי הרופאים שהשתמשו בישראל בבדיקת השקיפות העורפית, לאחר שבכנס אולטרה סאונד בינלאומי הציג פרופסור ניקוליידס (ממציא בדיקה) את מחקריו המראים קשר בין עובי העורף, לבין תסמונת דאון. מיד לאחר הכנס, הכנסתי את הבדיקה כבדיקת שיגרה במרפאתי עוד לפני שאפילו קיבלה את השם שקיפות עורפית. רק בשלב מאוחר יותר, קיבלה הבדיקה את שמה ופורסמו הטבלאות המדויקות לגבי הסיכון לתסמונת דאון. ואז גם עשיתי את הקורס הרשמי של האגודה הבינלאומית לרפואת עובר.

למידע נוסף, ייעוץ, או הזמנת תור – מלאי את טופס הרישום הבא:

  השם שלך (חובה)

  הדואר האלקטרוני שלך (חובה)

  טלפון

  ההודעה שלך

  captcha - הכניסו את הקוד המופיעה בשדה התחתון  <!–contact form–>