» סקירת מערכות

ד"ר עדי דוידסון - סריקת מערכות

ד"ר עדי דוידסון - סריקת מערכות

מזה שנות דור מתחוללת בעולם הרפואה מהפכה אמיתית. העובר המתפתח הפך, בעזרת האולטראסאונד, מגורם נעלם, שסביבו ציפיות, השערות, דאגות, מתחים ואף חרדות – לגוף ממשי, המתפתח למול עיני המתבונן ואפילו מגלה תכונות אנושיות.

הבדיקה באולטראסאונד מקרבת אותנו להיכרות עם העובר ברמת הדמיה מדוייקת מאוד. ניתן לעקוב אחר תנועותיו, ללוות את התפתחותו ולתרום ליצירת קשר רגשי עמו.

המידע הרב ביותר לגבי העובר, עם טווח הליקויים הרחב ביותר, מתקבל באמצעות סקירת מערכות. מרבית המומים המולדים הינם מומים גופניים שהופעתם אקראית, ואינם קשורים למחלות תורשתיות או לליקויים כרומוזומליים. ומכאן – שהדרך היחידה לאיתורם הינה באמצעות סקירת מערכות העובר.

סקירת מערכות מוקדמת

סקירה מוקדמת של מערכות העובר (שבוע 14-16). מדובר בבדיקת אולטראסאונד בגישה וגינלית או בטנית, שפותחה בארץ ונחשבת כמהימנה ביותר באיתור ושלילת מומים. הבדיקה ה-וגינלית מתבצעת באמצעות מתמר עדין ודק, המוחדר לנרתיק האם. ניתן להגיע לקירבה רבה מאד לסביבתו של העובר בלי לגרום לו כל נזק או טראומה למרות גודלו הזעיר (כגודל הזרת) של העובר. בתקופה זו, ניתן לקבל אינפורמציה חזותית מדוייקת לגיל ההתפתחותי של אבריו.

ה"סקירה המוקדמת" הינה שיטה המקנה מידע רב ויעיל, העשוי לאתר מעל 85% מכלל המומים, ובסדר גודל דומה גם לאתר את הסיכונים לליקויים כרומוזומליים. כל זאת נכון – כאשר היכולת הטכנית הינה אופטימלית, המכשור ברמה מתקדמת ביותר, והבדיקה מבוצעת על ידי רופא מומחה לאולטראסאונד בעל נסיון רב.

על פי תוצאות הבדיקה יכולים ההורים, בעצה עם הרופא המטפל, לקבוע את המשך צעדיהם בברור, ולהחליט על מעקב ההריון ברמת בטחון גבוהה יותר.

סקירת מערכות שניה

את סקירת המערכות השניה מומלץ לבצע לקראת השבוע ה – 24 להריון, אז ניתן לקבוע את קצב ומגמות התפתחות העובר, לעקוב אחר מימצאים שונים במידה ונתגלו בבדיקות קודמות, לבצע סקירת מוח מורחבת (עקב התפתחות מאוחרת של המוח) ולאתר מומים המתגלים רק בשבועות המאוחרים יותר.

למה אני?

אני מבצע סקירות מערכות החל מ- 1990, לאחר שהתמחיתי הן במכון האולטרה סאונד של בי"ח העמק (שהיה בזמנו מהמובילים בתחום האולטרה סאונד), והן אצל פרופסור קוריאק מקרואטיה, שהוסמך להדריך באולטרה סאונד מטעם ארגון הבריאות הבינלאומי. כבר אז נחשפתי לטכנולוגיות חדשניות כמו "דופלר צבע", שלא היו נפוצות במקומות אחרים. מאז, עברתי הכשרות רבות על בסיס שנתי בקורסי עדכון ורענון. בנוסף, מרפאתי מצוידת בציוד מתקדם הכולל תלת-מימד.

למידע נוסף, ייעוץ או קביעת תור:

    השם שלך (חובה)

    הדואר האלקטרוני שלך (חובה)

    טלפון

    ההודעה שלך

    captcha - הכניסו את הקוד המופיעה בשדה התחתון